5 C
Tauragė
2024 / 04 / 19

Kaip išvengti apsinuodijimų?

Ar jau skaitėte?

Drunk woman holding an alcoholic drink and sleeping with her head on the table (Focused on the drink, her face is out of focus)
Drunk woman holding an alcoholic drink and sleeping with her head on the table (Focused on the drink, her face is out of focus)

Minint Apsinuodijimų prevencijos ir smegenų pažinimo savaitę, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad bet koks apsinuodijimas pavojingas, nes sutrikdo svarbiausių žmogaus organų ir sistemų funkcijas, net gali sukelti mirtį. Visuomenės sveikatos specialistai pataria, kaip išvengti apsinuodijimų ir kaip suteikti pirmąją pagalbą apsinuodijus.

- Reklama -

Apsinuodyti galima alkoholiu, narkotikais, dujomis, skysčiais, įvairiomis cheminėmis medžiagomis, pasenusiais maisto produktais, grybais ir uogomis, nuodingais augalais, vaistais. Daug apsinuodijimų įvyksta dėl pačių apsinuodijusių kaltės – neatsakingai vartojant alkoholį, medikamentus. Kita dalis apsinuodijimų užfiksuojama dėl neatsargumo (dažniausiai apsinuodija vaikai iki 7 metų amžiaus, paragavę nesaugiai laikomų medikamentų, apsaugos priemonių nuo kenkėjų, alkoholio). Nuodai į organizmą patenka per burną, kvėpavimo takus, per odą ir gleivines.

Kaip išvengti apsinuodijimų?

– Nelaikykite medikamentų lengvai vaikams pasiekiamose vietose.

– Jei vaistai skirti vaikams gydyti, nurodytu laiku paduokite juos patys.

– Nevadinkite vaistų ,,saldainiais”, kad mažamečiai nesugalvotų jų pasiūlyti kitiems draugams kaip saldainio ir be reikalo nevartotų patys.

- Reklama -

– Nekaupkite vaistų atsargų, nes jie turi savo galiojimo laiką, o pasenę vaistai taip pat gali tapti apsinuodijimo priežastimi.

– Laikykite vaistus ar chemines medžiagas originaliose pakuotėse.

Apsinuodijimas įtariamas, jei:

– žmogus pradėjo keistai elgtis;

– žmogui sutriko sąmonė;

– žmogui staiga sutriko gyvybinės funkcijos.

1-oji pagalba apsinuodijus

Apsinuodijus per burną. Praskiesti nuodą dideliu kiekiu vandens. Pienas nėra priešnuodis, o kartais gali būti net žalingas. Nenaudokite sodos, valgomosios druskos. Be konsultacijos su medikais neplaukite skrandžio. Nebandykite sukelti vėmimo, jei apsinuodyta plovimo priemonėmis, rūgštimis, šarmais arba šampūnais. Taip pat reikėtų vengti sukelti vėmimą tais atvejais, kai trinka sąmonė, nes pacientas gali užspringti, o skrandžio turinys pakenkti plaučiams.

Apsinuodijus per odą. Apsinuodijusį visiškai nurengti ir nuplauti tekančiu vandeniu ir muilu. Jei įmanoma, apsimaukite pirštines, kad nuodingos medžiagos nepatektų ant gelbėtojo odos. Jei nuodo pateko į akis, plaukite tekančiu kūno temperatūros vandeniu mažiausiai 10- 15 minučių.

Apsinuodijus per plaučius. Aplinkoje esantys nuodai gali būti pavojingi pačiam gelbstinčiajam (ypač kanalizacijos dujos). Jie gali sudaryti sprogų mišinį su oru (venkite jungti elektros prietaisus, degti ugnį).

Išneškite nukentėjusį iš toksinės aplinkos, o jei tai neįmanoma -pabandykite patalpos orą pravėdinti: atidarykite langus, duris ir neatidėliotinai kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Būtinai paimkite visą turimą informaciją apie nuodą. Įdėkite į plastikinį maišelį dėžutes nuo vaistų ar nuodų, nežinomas medžiagas ir atvežkite į ligoninę. Būkite atsargūs: kai kurie nuodai gali būti pavojingi ir teikiantiems pagalbą. Niekada nesilieskite plikomis rankomis prie nežinomų cheminių medžiagų.

Apsinuodijimo atveju visada kreipkitės į medikus:

– skubios pagalbos numeriu 112

– neatidėliotina informacija apsinuodijus teikiama Apsinuodijimų informacijos biuro telefonais: (8 5) 23 62 052 arba 8 687 53378.

Apsinuodijimų prevencijos bei smegenų pažinimo savaitė, kaip ir kiekvienais metais, organizuojama kovo mėnesį. Šiais metais renginiai numatyti kovo mėn. 14-20 d. Renginiai numatyti Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Kelmėje ir kituose Lietuvos miestuose. Visa detali informacija yra Apsinuodijimų informacijos biuro svetainėje www.apsinuodijau.lt.

Renata Padleckienė
visuomenės sveikatos specialistė

TOP naujienos

Kviečiame į šv. Velykų mugę Raseiniuose

Kovo 30-31 d., Raseiniuose, Žemaičio aikštėje,  mugių organizatoriai www.mugiucentras.lt, rengia Velykinę mugę. Tai renginys, skirtas pasitikti pavasariui – čia rasite namų, sodo, daržo prekių,...

Šilutės pareigūnų radinys – 76 litrai naminukės

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnams įkliuvo senolis, ūkiniame pastate laikęs naminukę. Balandžio 1-ąją, tikrindami gautą informaciją dėl galimo naminės degtinės...

Rinktis VU studijas Šiauliuose galima jau dabar

Nuo šio rudens būsimų studentų, gyvenančių Šiauliuose, laukia pokyčiai. Vilniaus universitetas (VU) dvi studijų programas, vieną bakalauro ir vieną magistro, vykdys Šiauliuose. Įstoję į Programų...

Parduodama legendinė Palangos „Šachmatinė“

Palangoje, J. Basanavičiaus gatvėje, šalia Palangos tilto bei Jūratės ir Kastyčio skvero parduodamas 1,3 tūkst. kv. m ploto veikiantis „Šachmatinės“ pastatas su viešbučio, restorano...

Policija perspėja: sukčiai internete „pardavinėdami“ automobilius griebiasi naujos taktikos

Lietuvos policija nuolat fiksuoja sukčiavimo atvejus, kai sukčiai iš žmonių įvairiais būdais išvilioja nemažas pinigų sumas. Nors internetiniai sukčiai jau kurį laiką yra nusitaikę į skelbimų svetaines, tačiau jų išradingumui nėra ribų - plinta...

„Juodos“ kasos ir „pamiršti“ čekiai – kas galėtų įnešti skaidrumo į barų ir restoranų...

„Sprinter tyrimų“ duomenimis šešėlinė ekonomika Lietuvoje vis dar sudaro iki 24 proc. BVP. Kaip ir visoje Europoje, taip ir Lietuvoje šešėlis pamažu traukiasi. Tačiau kai kuriose verslo srityse „įžiebti šviesą“ – sunkiausia. Valstybinės mokesčių...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS