1.2 C
Tauragė
2024 / 04 / 23

Nemaloni sveikatos problema, kurios priežastimi gali tapti net antsvoris ar kava

Ar jau skaitėte?

Daug nepatogumų kelianti ir viešai mažai aptariama problema – šlapimo nelaikymas – dažnam asocijuojasi tik su garbingo amžiaus žmonių iššūkiais. Tačiau su šlapimo nelaikymu susiduria ir vis daugiau jaunų žmonių, o to priežastys gali ir slypėti ir įprastuose dienos ritualuose. Jei laiku nesikreipiama pagalbos, šis sutrikimas rimtai paveikia gyvenimo kokybę – be tualeto pertraukų tampa sunku įveikti ilgesnį atstumą, atsiranda psichologinis diskomfortas. Kai kuriais atvejais, tai – ir labai rimtų ligų pranašas.

- Reklama -

Pasak „Eurovaistinės“ farmacijos specialistės Elvyros Ramaškienės, šlapimo nelaikymas iš tiesų pasireiškia daugumai vyresnių moterų, nes po menopauzės suplonėja ir susilpnėja šlapimo pūslės raumenys. Tačiau pastebima, kad su šia problema susiduria ir vis jaunesni žmonės, taip pat ir vyrai.

„Šlapimo nelaikymas gali būti ir jaunų moterų, patyrusių gimdymo traumas, problema, jis gali pasireikšti ir vyrams po prostatos operacijos, taip pat visiems, turintiems antsvorio, nes padidėjęs riebalinis sluoksnis spaudžia šlapimo pūslę“, – paaiškina vaistininkė.

Šlapimo nelaikymą gali sukelti ir ilgalaikis tam tikrų vaistų vartojimas, pavyzdžiui, raminamųjų, migdomųjų ar antidepresantų. Kartis jį išprovokuoja ir kasdieniai įpročiai. Pavyzdžiui, kofeino vartojimas. „Kofeinas erzina šlapimo pūslę ir veikia kaip šlapimą varanti priemonė. Jeigu piktnaudžiaujate ir išgeriate daugiau negu 4 puodelius kavos per dieną, šlapimo nelaikymo tikimybė ateityje gerokai padidėja“, – sako E. Ramaškienė.

Nereikia slėpti

Vaistininkė pastebi, kad pacientai nėra linkę atvirauti apie intymias sveikatos problemas, bet jei norime apsaugoti save, pasireiškus bet kokiam šlapinimosi sutrikimui, svarbu kuo skubiau reaguoti. Sveikam žmogui normalu šlapintis kas 3-4 valandas ir bet koks nukrypimas jau gali būti pirmasis šlapimo nelaikymo požymis.

- Reklama -

„Net ir nedideliais kiekiais išsiskiriantis šlapimas juokiantis, čiaudint, kosint ar kitaip įsitempiant fiziškai, taip pat jeigu negalite susivaldyti vos išgirdę tekantį vandenį, streso metu, ar paprasčiausiai kelis sykius keliatės šlapintis naktį – visa tai praneša apie šlapimo nelaikymo pradžią“, – sako „Eurovaistinės“ specialistė ir pataria tokiu atveju nedelsti, kreiptis į gydytoją.

Laiku nesikreipus į sveikatos specialistus, liga progresuoja, didėja fizinis ir psichologinis diskomfortas, o taip pat galima pavėluotai diagnozuoti pilvo bei dubens srities darinius, neurologinius susirgimus ar šlapimo pūslės akmenis bei infekcijas.

Pratimai ir mityba

Jeigu susiduriate su silpnu šlapimo nelaikymu, padėti gali kasdienis tarpvietės raumenų stiprinimas atliekant Kėgelio pratimus.

„Sutraukite tarpvietės raumenis ir laikykite kol suskaičiuosite iki 10, o tada atpalaiduokite. Šį pratimą reikėtų kartoti po 10 kartų mažiausiai 3 sykius per dieną. Jis naudingas ne tik jau turintiems problemų, bet ir visiškai sveikiems žmonėms, nes stiprindami raumenis sumažinsite šlapimo nelaikymo riziką ateityje“, – nurodo vaistininkė.

Jeigu tiesiog jaučiamas poreikis labai dažnai šlapintis, „Eurovaistinės“ farmacijos specialistė pataria treniruoti ir šlapimo pūslę. „Eikite į tualetą kas valandą, net jei nenorite. Kitą dieną padidinkite laiko tarpą įki 1,5 valandos, dar kitą – pakentėkite papildomai dar 30 min. ilgiau, kol pradėsite šlapintis kas kelias valandas“, – sako E. Ramaškienė.

Norint išvengti nemalonių simptomų, svarbi ir sveika, subalansuota mityba. Patariama vengti saldiklių, nepiktnaudžiauti kofeino turinčiais produktais. Pasak vaistininkės, bendram organizmo ir dubens dugno raumenų stiprinimui naudinga į mitybos racioną įtraukti produktus, kuriuose gausu seleno, cinko, A, C ir E vitaminų. Cinko ir vitamino E galima gauti valgant riešutus, žalios spalvos daržoves, raudoną žuvį, seleno gausu jūros gėrybėse, o vitaminas C slypi citrusiniuose vaisiuose, raudonose paprikose, kopūstuose.

Eurovaistinė.lt

TOP naujienos

Pas mus auga grybas, ardantis mirusiojo palaikus

Po mirties kūnas keliauja ne į karstą ar į krematoriumą, o atiduodamas į gluosninės kreivabūdės glėbį. KTU „Santakos“ slėnyje apsilankiusios Stanfordo universiteto mokslininkės Jae...

Astravo atominė elektrinė: ar atsibudome tik šiandien?

Stebėtina tai, kad politinių partijų susitarimas dėl Astravo atominės elektrinės (AE) labiau sukėlė pasipiktinimą neva dešimtmetį miegojusiu politiniu elitu, nei išprovokavo konstruktyvią diskusiją dėl...

Kodėl įmonei naudinga rūpintis darbuotojų sveikatos stiprinimu?

Šiuolaikiniame mechanizuotame bei informacinių˜ – komunikacinių technologijų pasaulyje nugaros skausmai tampa vis dažnesni ir sunkiau pasiduoda gydymui. Naujųjų laikų epidemija vadinamas judėjimo trūkumas labiausiai...

Lietuviai su fotoknygomis veržiasi į užsienio rinkas

Pernai Lietuvos spaudos profesionalų ZOOMBOOK pristatyta internete veikianti fotoknygų kūrimo sistema nuo šiol prieinama ir išmaniuosiuose telefonuose. Nuo lapkričio pabaigos mobiliąją aplikaciją, leidžiančią vartotojui...

Kas šiandien renkasi – darbdavys ar darbuotojas?

Personalo atrankos specialistai pripažįsta, kad šiandieninėje rinkoje dažniau darbuotojas renkasi darbdavį nei atvirkščiai. Taigi įmonėms tenka nelengva užduotis – kaip patraukti gero specialisto dėmesį ir laimėti konkurencinę kovą su kitomis paiešką atliekančiomis kompanijomis. Patyrę...

20 dienų – 3000 km dviračiu

Dviračių entuziastas iš Kauno per 20 dienų įveikė 3016,3 km ir tarp 38602 dalyvių iš 52 Europos šalių „Europos dviračių iššūkyje“ užėmė 15-tą vietą, tačiau kitais metais sau kelia maksimalius tikslus ir pažadėjo susigrumti...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS