Kokybiški medžio apdirbimo įrankiai — svarbiausios tendencijos šiandien

0
265

medzio_apdirbimo_irankiaiGyvename dinamiškame pasaulyje. Technologijos, pramonės ir gamybos tendencijos tobulėja kasdien, todėl norėdami neatsilikti privalome žengti su jomis koja kojon. Medienos apdirbimo sritis taip pat nėra išimtis. Tobulėja medžio apdirbimo įrankiai, atsinaujina mechanizmai ir jų gamybos technologijos. Dažnas net nesusimąsto, kad procesas, iki kol miške augantis medis tampa konkrečiu mediniu gaminiu, yra ilgas ir pakankamai sudėtingas. Tam, kad būtų pasiektas norimas rezultatas — naudojama naujausia medžio apdirbimo įranga. Būtent medžio apdirbimo įrankiai ir mechanizmai lemia gaminio ruošimo produktyvumą ir kokybišką naudojimą.

Medžio apdirbimo įrankių įvairovė

Medžio apdirbimo įrankių pasirinkimas priklauso nuo įmonių ar pavienių asmenų veiklos. Tai gali būti miško darbai, lentpjūvystė, terminis pjautos medienos apdirbimas, medienos masyvo ruošimas ar įvairių medienos gaminių gamyba. Visas sritis jungia vienas bendras elementas — nei viena iš minėtų veiklos rūšių neapsieina be įvairių konstrukcijų ir modelių medienos apdirbimo įrengimų ir įrankių.

Šiandieninėje rinkoje vyraujantys medžio apdirbimo įrankiai yra labai įvairūs. Plačiąja prasme, medžio apdirbimo įrankis gali būti suprantamas kaip įrenginys, pavyzdžiui, mobilus ar stacionarus gateris, skirtas medienos rąstui perpjauti išilgai, paverčiant jį lentomis arba tašais. Taip pat tai gali būti daugiapjūklės diskinių pjūklų staklės, obliavimo mašinos (reismusai/stormašinės, leistuvai), daugiafunkcinės mašinos (obliuojančios, frezuojančios ir kalibruojančios medžio ruošinius), frezeriai, gręžimo mašinos, šlifavimo mašinos. Tai — sudėtingi mechaninai įrenginiai, dažnai aprūpinti elektronine ir skaitmenine įranga, užtikrinančia našumą ir plačias galimybes. Rinkoje siūloma visa eilė rankinių elektrifikuotų įrankių (elektrinių grąžtų, oblių, pjūklų, frezerių ir kita), kurie irgi priklauso medienos apdirbimo įrankių kategorijai. Siaurąja prasme, medienos apdirbimo įrankis suprantamas kaip sudėtingas gaminys iš metalo, kuris, užtvirtintas, paprastai, ant įrenginio besisukančio veleno, betarpiškai liečiasi su apdirbamu medienos ruošiniu ir drožia jį, suformuodamas lygų ar sudėtingos konfigūracijos paviršių arba perpjaudamas ruošinį. Šių įrankių funkcija yra obliuoti, frezuoti, pjauti, drožti, gręžti ir kaltuoti.

Medžio apdirbimo tendencijos tobulėja

Medienos apdirbimas šiomis dienomis stipriai skiriasi nuo praeityje vykdytų darbų. Didžioji dalis medinių gaminių išliko tokie patys, tačiau pats gamybos procesas ir jame naudojama įranga smarkiai patobulėjo. Tradiciniai medžio apdirbimo įrankiai dėl savo neigiamų savybių naudojami vis rečiau. Trumpas tarnavimo laikas, ribotas įrankio apsisukimų skaičius, technologinio proceso pauzės galandimo metu, specialių galandimo paslaugų poreikis — visa tai lėmė pokyčius medienos apdirbimo įrankių rinkoje.

Dabartiniai medžio apdirbimo įrankiai gali būti apibūdinami vienu žodžiu — našumas. Pagrindinis įmonių, projektuojančių ir gaminančių medienos apdirbimo įrankius tikslas yra didinti šių įrenginių greitį ir darbo atlikimo kokybę. Šiuolaikinis medienos apdirbimo įrankis yra pritaikytas didelėms apkrovoms, greitiems apsisukimams, pjaunančiosios plokštelės naudojamos ne galandamos, o keičiamos naujomis. Darbo našumą didina ir kokybiškų medžiagų įrankių gamyboje naudojimas. Medžio apdirbimo įrankiams pagaminti naudojami įvairūs kietmetalio ir plieno gaminiai, deimantinės pjovimo plokštelės.

Medienos apdirbimo įrankių pasiūla auga, tačiau kaip išsirinkti kokybiškus gaminius?

Įmonių, gaminančių ar parduodančių įvairius medžio apdirbimo įrankius yra nemažai. Dažnai, prireikus įsigyti vienokį ar kitokį įrenginį, reikia ilgai pasukti galvą, kur tą prietaisą pirkti. Atsitinka taip, kad norimo medienos apdirbimo įrankio reikia ieškoti net ir užsienio rinkoje. Tai sukelia nemažai finansinių ir ekonominių problemų. Tačiau, Lietuvoje savo produkciją projektuojanti ir gaminanti AB „Enermega“ siūlo iš tiesų kokybiškus gaminius.  Daugiau nei 70 procentų įmonėje gaminamų medžio apdirbimo įrankių yra nestandartinė produkcija. Įmonė projektuoja ir gamina sudėtingų profilių frezas ir peilius, serijinius įrankių komplektus. Kiekvienas bendrovės gaminys gaminamas ypač tiksliai, panaudojant ilgametę patirtį. Tai užtikrina aukštą gaminių kokybę, ypač tikslų įrankių pjovimą bei ilgaamžiškumą.