17.4 C
Tauragė
2024 / 05 / 13

Ekspertai įspėja: būsto vagystės nebe atsitiktinės. Kaip apsisaugot?

Ar jau skaitėte?

vagis-rakina-spynaBūstų vagystes tiriantys policijos pareigūnai atkreipia dėmesį, jog pastaruoju metu didžioji dalis tokio tipo vagysčių būna suplanuotos. Nusikaltėliai stebi aplinką ir pasirenka konkrečius turtingesnius būstus, o ne eina į pirmus pasitaikiusius, į kuriuos gali patekti.

- Reklama -

Ilgapirščiai keičia „kvalifikaciją“

Vilniaus apskrities kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Sigitas Šemis teigia, jog didžiąją dalį būsto vagysčių nusikaltėliai kruopščiai planuoja: jie renkasi namus, stebi šeimininkų įpročius, nagrinėja kelius, kaip patekti bei kaip saugiai pasitraukti. Pastebima, kad didžiausia grėsmė kyla individualių namų gyventojams – ilgapirščiai keičia „kvalifikaciją“ ir iš butų persiorientuoja į namus, į kuriuos yra daugiau galimybių patekti.

„Namai turi ne tik duris, bet ir langus, garažų vartus, juose nėra laiptinių, į kurias netikėtai gali išeiti kaimynai. Be to, namuose paprastai gyvena labiau pasiturintys žmonės, o jų kvartalai pastaruoju metu labai išaugo“, – pasakoja S. Šemis.

Kaip pastebi turto draudikai, vagystės sudaro dešimtadalį būstui padarytų žalų. „10 proc. turto draudimo išmokų yra dėl vagysčių. Jų metu patiriami dideli nuostoliai, kurie neretai siekia ir keliolika tūkstančių eurų, o moralinius nuotolius apskritai sunku įvertinti“, – sako draudimo bendrovės Lietuvos filialo bendrosios žalos sureguliavimo skyriaus vadovas Giedrius Norkus.

Pasak S. Šemio, šiuo metu gyventojai gali šiek tiek atsipūsti, mat profesionaliai veikusių nusikaltėlių gaujų nariai šiuo metu izoliuoti nuo visuomenės. Tai buvo nusikaltėliai, kurie ne vieną dieną stebėdavo būstus, nusikaltimus kruopščiai planuodavo, sekdami savininkus net tvirtindavo buvimo vietos sekimo prietaisus prie jų automobilių, kad tiksliai žinotų, kur šeimininkai yra nusikaltimo metu.

- Reklama -

Draudikai ir policija vieningai tvirtina, jog visiškai patikimos apsaugos nuo vagių nėra, todėl rekomenduoja itin vertingus daiktus laikyti specialiose saugyklose, turtą drausti, kad vagystės atveju būtų atlyginta žala bei vadovautis patarimais, padėsiančiais išvengti vagysčių.

1. Nesipuikuokite turtais. Dažniausiai vagys nusikaltimo objektą pasirenka pagal tai, ką mato – jei matosi prabangos elementų, brangūs savininkų automobiliai, kiemo baldai – tai partrauks jų dėmesį. Ilgapirščių susidomėjimo galima išvengti, jei per langus nesimatys brangios technikos, o prabangi kepsninė stovės už namo ir pan.

2. Nekalbėkite apie pinigus. Venkite kalbėti apie namuose esančius vertingus daiktus. Nusikaltėlių dėmesį ypatingai patraukia kalbos apie namuose esančias dideles grynųjų pinigų sumas, tad jei pardavėte ką nors brangaus ir gavote nemenką sumą, geriau jos nelaikykite namuose, nekalbėkite apie tai, o jei jau kalbate, pabrėžkite, kad pinigai laikomi ne namuose.

3. Sudarykite kuo daugiau kliūčių. Darydami nusikaltimą vagys stengiasi viską atlikti kuo greičiau. Tad bet kokios papildomos kliūtys gali juos atgrasyti nuo laužimosi į jūsų namus. Šuo kieme, sudėtingai įveikiama tvora, papildomos apsaugos ant langų ir durų, signalizacija (net vien garsinė) – tai papildomos kliūtys, kurias įvertinę vagys gali nuspręsti pasirinkti lengvesnį grobį.

4. Nesudarykite sąlygų jaustis patogiai. Aklina tvora apsaugo namo gyventojus nuo smalsių žvilgsnių. Tačiau, ji taip pat apsaugos ir į kiemą patekusius vagis bei suteiks jiems daug laiko daryti ką tik nori. Reikia stengtis, kad vagys turėtų kuo mažiau laiko savo tikslams įgyvendinti, pavyzdžiui, jei langas padengtas plėvele ir nepavyksta jo išdaužti, reiks papildomo laiko, kurio vagis nenumatęs. Taip pat daugiau laiko reikia įveikti specialiems langų užraktams, kitoms netikėtoms kliūtims.

5. Draugaukite su kaimynais. Draugaukite su kaimynais, kad jie atkreiptų dėmesį, jei prie jūsų namų sukiojasi nepažįstamieji. Bet koks papildomas dėmesys nusikaltėliui gali numalšinti norą patekti į svetimus namus. Parodykite nepažįstamiems žmonėms, kad atkreipėte į juos dėmesį, pavyzdžiui, paklausdami ar jie ko nors ieško, gal galite jiems padėti. Nužiūrėkite važiuojančius nepažįstamus automobilius. Dėmesys – to vagys trokšta mažiausiai.

Vidas Gudonis
Marketingo skyriaus vadovas
„Gjensidige Baltic“ Lietuvos filialas

TOP naujienos

Darbuotojų migracija tarp įmonių: koks lojalumo receptas?

Kai kurių darbuotojų CV mirga nuo darbų įvairovės, tuo tarpu kiti gali pasigirti dirbę vos keliose bendrovėse. Dauguma lietuvių save laiko sėsliais, lojaliais ir...

Dantų protezavimas šiandien: kas pasikeitė?

Išgirdus odontologo verdiktą dėl būtino danties protezavimo, dažną apima baimė, o galvoje kyla įvairiausios mintys apie blogus, sugedusius dantis ir ankstyvąją senatvę. Tiesa, bėgant...

Dažniausiai užduodami klausimai apie automobilių nuomą

Kiekviena savo klientus gerbianti automobilių nuomos bendro savo tinklapyje turi paruošusi atsakymus į dažniausiai vartotojų užduodamos klausimus. Kam to reikia? To reikia naujiems klientams...

Siūlo darbą

Ieškome aktyvių žmonių, galinčių rinkti ir klasifikuoti informaciją regioniniuose portaluose. Motyvacinį laišką siųskite el. paštu mano@evamedia.lt Tema - "Darbas Tauragės portale"
Nekilnojamojo-turto-rinka-a

Nekilnojamojo turto rinka arba gyvenimas skruzdėlyne

Visi kada nors buvote miške ir matėte skruzdėlyną. Sakysite, kas čia įdomaus? Suneštas didžiausias lapų, šakelių, spyglių kalnas, apie kurį zuja dešimtys tūkstančių skruzdėlių, atlikdamos darbus, apie kuriuos mes nieko net nenutuokiame. Kai atsikeliate...

Judėjimas – geros savijautos ir švytinčio grožio receptas

Pavasario šiluma skatina daugiau laiko praleisti lauke. Lengva pastebėti, kad pagausėja dviratininkų, bėgiojančių ir kitaip sportuojančių žmonių. Todėl Lietuvos prekybos tinklai atveria pasirinkimo laisvę sportą ir aktyvų laisvalaikį mėgstantiems pirkėjams. Aktyviai laiką su visa šeima...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS