14.3 C
Tauragė
2024 / 05 / 12

Lietuviams prieš Kalėdas didžiausias galvos skausmas – išrinkti ir nupirkti dovanas

Ar jau skaitėte?

lidl-kaledosDienos trumpėja, oras darosi vis šaltesnis ir palengva pradedame jausti Kalėdų dvasią. Drauge su Kalėdų nuotaikomis artinasi ir galybė pasirengimo didžiausiai metų šventei darbų: organizavimas, apsipirkimas, dekoravimas, dovanų pakavimas, eglutės puošimas ir šventinių patiekalų gaminimas. Tiek daug darbų turi būti nuveikta prieš tai, kol bus galima įsijausti į šventinę Kalėdų dvasią ir drauge su savo artimaisiais pasidžiaugti jaukumu. O kas lieka atsakingas už visus šiuos pasirengimo darbus ir kiek streso tai sukelia? „Lidl“ užsakymu „Nielsen“ atliko detalią apklausą apie Kalėdas, apklausdami 20,800 žmonių iš 25 Europos šalių ir Jungtinių Amerikos Valstijų.

- Reklama -

„Kalėdų tema sužadina daug pakilių jausmų. Šiaip ar taip, daugeliui žmonių Kalėdos – gražiausia metų šventė. Todėl „Lidl“, kaip tarptautinė, 30-yje valstybių veikianti kompanija siekė išsiaiškinti, kaip jos klientai visame pasaulyje iš tiesų švenčia Kalėdas. Kas jiems svarbu? Kas kelia stresą? Kur Kalėdų šurmulyje žmonėms reikėtų daugiau pagalbos? Klausiame, nes norime, jog mūsų produktų asortimentas padėtų šią šventę kiekvienuose namuose paversti lengvesne ir sėkminga“, – sako Agnė Gaižauskienė, „Lidl Lietuva“ Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento vadovė.

Apklausa parodė, kad nepaisant šalies, kurioje gyvena, visi respondentai sutinka: Kalėdos reiškia būti kartu su artimiausiais, mėgautis skaniu maistu ir keistis dovanomis. Bet apklausa atskleidė ir tai, ką daugelis žmonių seniai įtarė: visose šalyse ruošimasis ir planavimas Kalėdoms pirmiausia yra moterų rankose, nors atskiri darbai skirtingose šalyse gali būti patikėti ir vyrams. 66% apklaustų moterų sakė, jog jos organizuoja žiemos šventes, 75% moterų perka dovanas ir net 78% moterų yra atsakingos už Kalėdų dekoracijas. Tai nulemia moterų požiūrį į Kalėdas ir paaiškina, kodėl jos jaučia švenčių stresą gerokai stipriau nei vyrai. 46% moterų ir tik 37% vyrų atsakė „taip“, kai buvo užduotas klausimas „Ar Kalėdos jums asocijuojasi su stresu?“.

Psichologė Tulija Ortner (Tuulia Ortner) rekomenduoja: „Yra trys paprasti būdai, kaip sumažinti stresą per Kalėdas. Pirmiausia, reikia „susimažinti“ savo lūkesčius apie tai, kas yra sėkminga šventė. Pavyzdžiui, suplanuokite paprastesnę vakarienę užuot gaminę sudėtingą trijų patiekalų meniu. Antra, pradėkite pasirengimą šventėms anksčiau nei įprastai ir iš anksto aptarkite galimybes pasidalinti darbais su šeimos nariais. Trečia, pakeiskite savo požiūrį – būsimas užduotis priimkite kaip galimybes augti, o ne kaip baimes, pripildytas nuogąstavimų, jog gali nepasisekti.“

Moterys beveik visada pačios susikuria stresą, stengdamosi užtikrinti, kad šventė visiems išliktų džiaugsmingu prisiminimu. Tačiau drauge daugelis jų jaučiasi labiau įpareigotos tas kelias savaites iki Kalėdų. Bet skirtingose šalyse „prieškalėdinės įtampos lygis“ skiriasi. Pavyzdžiui, streso lygis tokiose valstybėse kaip Vokietija, Didžioji Britanija, JAV, Austrija ir Airija vidutiniškai yra 55%, tai yra – 12 procentinių punktų didesnis nei 25-ose apklausos šalyse (viso tyrimo vidurkis – 43% respondentų patiria prieškalėdinį stresą). Prieškalėdinis laikotarpis taip pat labai įtemptai išgyvenamas Švedijoje, Danijoje ir Suomijoje (vidurkis – 53%), Čekijoje (67%) ir Slovakijoje (59%). Moterys pietryčių Europoje pasiruošimo Kalėdoms klausimu yra labiau atsipalaidavusios: tik 28% jų apibūdino prieškalėdinį periodą kaip įtemptą.

Lietuviai jaučia stresą dėl dovanų

- Reklama -

Nuomonės apie Kalėdas Rytų Europoje smarkiai skiriasi. Maždaug pusė Čekijos, Lietuvos ir Slovakijos moterų norėtų daugiau pagalbos ir galimybės atsipūsti. Apie 65% lenkių, 60% slovakių ir apie 66% lietuvių laikosi nuomonės, kad Kalėdos nebūtų tikros, jei jos negalėtų visko suruošti pačios. Daugiausiai streso Kalėdos sukelia Slovakijoje ir Slovėnijoje. Apie pusė respondentų Čekijoje, Lenkijoje ir Slovakijoje sutiko, kad prieš Kalėdas suintensyvėję darbai bei būtinybė visur suspėti – tikra našta. O štai Lietuvoje pagrindinis streso šaltinis – išrinkti ir nupirkti dovanas (42% apklaustųjų) bei pasiruošimo darbai planuojant šventę ir gaminant valgius (41%).

Didžioji dauguma lietuvių Kalėdas švenčia su tėvais (60%), su partneriu/sutuoktiniu (54%) bei su vaikais (52%) ir tik 2% tautiečių Kalėdas pasitinka vieni. Į klausimą, kokie Kalėdų atributai jiems mieliausi, lietuviai vardino: didelė kompanija (71%), Kalėdų eglė (96%), kalėdinės dekoracijos (96%) ir tradiciniai Kalėdų patiekalai (69%).

Tačiau jeigu galėtų laisvai rinktis, net 47% apklaustų lietuvių Kalėdas mielai švęstų keliaudami ar atostogaudami.

Į atvirą klausimą, kaip koks žymus žmogus norėtų sutikti Kalėdas, daugiausia lietuvių atsakė – kaip popiežius (2%), kaip Kalėdų senelis (2%) arba kaip Marijonas Mikutavičius (2%).

Kalėdos su „Lidl“

Nesvarbu, ar Kalėdos ir pasirengimas sukelia daug streso ar tik truputį įtampos, ar jei norite pagaliau pailsėti: jūsų kasdienis patikimas partneris „Lidl“ siūlo viską, ko reikia tobuloms Kalėdoms – taip pat ir daiktus, kurie palengvina prieškalėdinio laikotarpio gyvenimą. „Nielsen“ atlikta reprezentatyvi apklausa leido prekybos tinklui „Lidl“ dar tiksliau paruošti prekių pasiūlą, atitinkančią savo klientų įvairiose šalyse pageidavimus prieš Kalėdų šventes.

Apie ekspertę Tuliją Ortner (Tuulia Ortner)

Tulija Ortner nuo 2012 metų yra Zalcburgo universiteto psichologijos profesorė. Baigusi psichologijos studijas Vienoje, prieš užimdama postą Zalcburge, savo tyrimus vykdė Vienos universitete, Berlyno laisvajame universitete ir kitose aukštosiose mokyklose. Jos domėjimosi sritys – asmenybės (diferencinė) filosofija ir diagnostika.

Agnė Dalia Gaižauskienė
UAB „Lidl Lietuva“
Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento vadovė

TOP naujienos

Už „piratinių“ kompiuterių programų naudojimą bendrovei teko sumokėti 50 tūkst. litų kompensaciją

Inžinerinių sprendimų bendrovė „Skaitmeninė elektronika“ už neteisėtų kompiuterių programų naudojimą autorių teisių turėtojams sumokėjo 50 tūkst. litų kompensaciją. Bendrovė savo veikloje naudojo programinę...

Išbandyk prieš įsigydamas, arba kodėl studentų praktika yra geriausias būdas rasti talentų

Daugybės tyrimų duomenimis, mažoms verslo įmonėms (toliau – MVĮ) sunku rasti reikiamų darbuotojų, ir tai riboja plėtros galimybes, didina išlaidas. Tuo pat metu profesinio...

Policija: rūkantiems nepilnamečiams – nulinė tolerancija

Kiekvienais metais gegužės mėnuo yra skelbiamas nerūkymo mėnesiu, o gegužės 31 diena - „Pasaulinė diena be tabako“. Atsižvelgiant į tai, sekmadienį policija visoje šalyje...

Du lietuvių literatūros dešimtmečiai: ką skaitėme tuomet ir kuo žavimės šiandien?

Prieš du dešimtmečius Lietuvos literatūros padangėje visu ryškumu spindėjo tokie vardai kaip Gintaras Beresnevičius, Jurga Ivanauskaitė, Ričardas Gavelis, Sigitas Geda ar Jurgis Kunčinas. Ir...

Registruoti ginklą jau galima ir internetu

Nuo šiandien, rugsėjo 30 d., fiziniai ir juridiniai asmenys prašymus dėl policijos išduodamų licencijų, leidimų ginklams, apsaugos darbuotojų  pažymėjimų, kitų dokumentų, susijusių su ginklais, pirotechnikos priemonėmis, asmens ir turto sauga, gali pateikti ir internetu...

Lietuviui, dirbančiam atsinaujinančios energetikos srityje, atviros ir Malaizija, ir Šveicarija

Didžiausios pasaulyje užtvankos su asfaltine šerdimi projekto Albanijoje vadovas, grandiozinių hidroelektrinių ir vandens užtvankų Malaizijoje, Filipinuose, Laose statybų bei eksploatacijos ekspertas, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Žemės ūkio akademijos absolventas Dainius Tirūnas pastaruosius penkerius metus...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS