7.5 C
Tauragė
2024 / 05 / 13

Pavojaus signalas: Lietuvos automobiliai maudosi druskoje

Ar jau skaitėte?

Šalies kelininkams per pastarąjį mėnesį keliuose išpylus net pusę viso praeito sezono druskos kiekio, vairuotojai perspėjami labiau tausoti automobilius. Drėgna sniego ir druskos košė aplipdo automobilių dugną, užpildo ratų arkas, patenka į durelių apačią ir skatina rūdžių susidarymą bei plitimą.

- Reklama -

Jei automobilį rūdys pažeidžia labai stipriai, tokia transporto priemonė gali nepraeiti techninės apžiūros. Vieno Lietuvoje veikiančio degalinių tinklo degalinių tinklo kategorijų vadovas Jaroslavas Snarskis atkreipia dėmesį, kad oro sąlygos dabar kaip niekad palankios druskingai košei laikytis ant automobilio konstrukcijų.

„Paskutiniu metu eisme dalyvauja nemažai automobilių, kurių viršus, langai ir variklio gaubtas yra nuvalyti nuo sniego, tačiau būtent prie dugno laikosi prikibę druskingo sniego gabalai. JAV Nacionalinės greitkelių eismo saugos administracijos vertinimu, automobiliai tampa ypač jautrūs korozijai, jei 8 metus ar ilgiau susiduria su kelių druska. Įvertinant, kad vidutinis mūsų šalies automobilių parko amžius svyruoja apie 14-15 metų, tik laiko klausimas, kada neprižiūrimi automobiliai ims „trupėti“ iš apačios ir vidaus“, – sako J. Snarskis.

Išeitis – reguliarus „dušas“ automobiliui

Sunkiausiai pasiekiama automobilio dalis, kurią labiausiai ir dažniausiai pažeidžia ant kelių beriama druska – automobilio dugnas. Pastuksenimai ar bandymas rankiniu būdu plauti iš šonų transporto priemonei, deja, nepadės, o vienintelis kelias iš automobilio apačios pašalinti druskos mišinį – plovimas iš apačios.

„Žiemą automobilį ir, svarbiausia, jo dugną, rekomenduojama automatinėje plovykloje plauti bent kartą per savaitę. Jeigu dažnai važiuojama sniego ir druskos koše padengtais keliais – net ir dažniau. Svarbiausia nepalikti automobilio aplipusio šiuo pavojingu metalams mišiniu, nes korozija jo tikrai nepagailės“, – teigia J. Snarskis.

- Reklama -

Jei specialistai rudenį rekomenduoja pagalvoti apie automobilio dugno padengimą antikorozine danga, šiuo metu efektyviausias ginklas yra reguliarus automobilio dugno plovimas, taip pašalinant druskas.

Vandens užšalimo taškas

Keliuose barstoma druska neleidžia susidaryti ledui ir taip padidina eismo saugumą, todėl žiemą yra naudojama daugelyje Šiaurės pusrutulio šalių. Druskos efektyvumą lemia paprasta chemija – susimaišiusi su sniegu ji pažemina vandens užšalimo temperatūrą.

Jei vanduo šalti ir virsti ledu pradeda prie 0 °C , tai 10% druskos mišinys leidžia vandeniui užšalti tik pasiekus -6°C temperatūrą. Laikoma, kad druska barstyti kelius nebeprasminga oro temperatūrai nukritus iki -9°C ar dar žemiau.

„Akivaizdu, kad laikantis permainingiems, ne per šaltiems orams druska yra efektyvi prevencijos priemonė nuo ledo susidarymo. Pernai jau spalio pabaigoje taip pašalo, kad teko barstyti slidžius kelių ruožus, tiltus, viadukus, o nesuvaldžius automobilių pasipylė avarijos, formavosi spūstys. Saugumas keliuose, žmonių sveikata ir gyvybė yra svarbiausia, tačiau ir automobilio būklės nereikia užmiršti, nes korozija jį naikina negailestingai. Nukenčia ne tik išorė, bet ir pakaba, išmetimo sistemos, net stabdžiai,“ – sako J. Snarskis.

Dėl permainingų orų nulemto milžiniško kelių druskos poreikio, antroje sausio pusėje ekstremalią situaciją bendrovėje paskelbė valstybinės reikšmės kelius prižiūrinti įmonė „Kelių priežiūra“. Ji per mėnesį nuo gruodžio vidurio teigia keliuose išbarsčiusi 53 tūkst. tonų druskos, arba pusę viso praeito sezono druskos kiekio.

Auto365.lt – https://www.facebook.com/auto365lt/

TOP naujienos

Žuvusiems keliuose atminti trijuose Lietuvos miestuose vyks akcija „Neužgesk“

Kasmet, trečiąjį lapkričio sekmadienį, minima Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti. Ta proga, lapkričio 17-ają Vilniuje, Klaipėdoje ir Panevėžyje bus organizuojama socialinė akcija „Neužgesk“,...

Ministras Pirmininkas S.Skvernelis: darome tai, ko kiti daryti nesiryžo (video)

Vyriausybė visuomenei pristatė mokesčių, pensijų, švietimo, sveikatos apsaugos reformas, naujas inovacijų skatinimo ir kovos su šešėliu priemones. Premjero Sauliaus Skvernelio teigimu, Vyriausybė imasi problemų,...

Metrai, nulemiantys ateitį

Metrai, centimetrai ar net milimetrai - sportininkams šie, atrodytų, nereikšmingi atstumai tampa aukso vertės. Būtent jie dažnai skiria nuo taip trokštamos pergalės, kurios siekiama...

Per karščius gelbės miestuose atgijusios vandenpylės

Pastaruoju metu miestuose atgimsta geriamojo vandens vandenpylės, vandens kranai, skirti atsigaivinti. Sovietmečiu metų jų buvo pristatyta daug. Tuomet iš viešų vandens kranų žmonės imdavo...

Nekilnojamasis turtas: gyventojai nori įsirengti būstus patys

Lietuvos gyventojai reiklūs savo gyvenamajai aplinkai ir net įsigiję įrengtą būstą linkę jį pritaikyti savo poreikiams, rodo DNB banko užsakymu atliktas tyrimas. Nors 41 proc. respondentų atsakė įsigiję jau įrengtą būstą, vos 22 proc....

E. Masiulis: Seimas pusantrų metų vilkina vairuotojams naudingo įstatymo priėmimą

Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis pabrėžia, kad pradedantieji vairuotojai kitų metų sausį neprarastų vairuotojų pažymėjimų, jei Seimas pusantrų metų nevilkintų svarbaus įstatymo priėmimo. yriausybė dar 2011 m. pirmoje pusėje pritarė Susisiekimo ministerijos teiktoms įstatymo...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS