9.1 C
Tauragė
2024 / 05 / 12

Taupymas ateičiai: gresianti demografinė krizė lietuvius paliks tuščiomis kišenėmis

Ar jau skaitėte?

tuscios-kisenesNepaisant itin liūdnų demografinių prognozių, lietuviai savo ateičiai taupo bei finansine gerove rūpinasi nepakankamai – pagal šiuos rodiklius nuo kai kurių Vakarų Europos šalių atsiliekame daugiau nei 40 kartų.

- Reklama -

Statistinio suomio metinė gyvybės draudimo įmoka yra didesnė net 45 kartus, nors pagal vidutinį atlyginimą „į rankas“ Suomija Lietuvą lenkia gerokai mažiau – 4 kartus.

„Vidutinis lietuvis gyvybės draudimui per metus skiria 81 eurą, tuo tarpu suomis – daugiau nei 3,6 tūkst. EUR“, – tarptautinio tyrimo „SwissRE“ duomenis, atskleidžiančius didžiulį atotrūkį tarp Lietuvos ir Vakarų Europos gyventojų finansinių prioritetų, pristato Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (LGDĮA) prezidentas Artūras Bakšinskas.

Pasak A.Bakšinsko, panašios tendencijos matomos žvelgiant ir į kitas šalis: Didžiosios Britanijos, Nyderlandų ar Švedijos gyventojų atlyginimai yra didesni už Lietuvos gyventojų 5-6 kartus, tuo tarpu vieno gyventojo per metus sumokamos gyvybės draudimo įmokos skiriasi 20-40 kartų.

„Problema ne tame, kad lietuviai neturi pinigų – tokį mūsų rinkos atotrūkį labiausiai lemia mentaliteto skirtumai ir finansinio švietimo spragos“, – vertino LGDĮA prezidentas.

LGDĮA valdybos narys, bendrovės „Swedbank Life Insurance SE“ Lietuvos filialo vadovas Mindaugas Jusius kelia klausimą, kada lietuviui gyvybė bus svarbesnė nei automobilis – mat automobilių, būsto ir kito fizinio turto draudimui lietuviai skiria maždaug du kartus daugiau lėšų, nei gyvybės draudimui. Pasaulyje tendencijos yra priešingos.

- Reklama -

„Ką tai reiškia: sudaužę automobilį galime būti ramūs, kad remonto išlaidas padengs draudimas, o ištikus rimtai nelaimei, sunkiai susirgę ar netekę darbingumo liekame be jokio finansinio pagrindo. Šie žmonių lūkesčiai krypsta į skylėtą valstybės socialinę sistemą“, – pastebi M.Jusius.

Asociacijos prognozėmis, Lietuvos gyvybės ir ne gyvybės draudimo rinkos gali susilyginti ne anksčiau kaip 2025 metais – nors tai įvardijama kaip gana ambicingas tikslas, net ir tuo atveju Lietuva pasiektų tik Lenkijos lygį, o atotrūkis su Vakarais išliktų didelis.

Tam, kad Lietuvos žmonių finansinė gerovė didėtų, gyventojų finansinis planavimas dar turi stipriai tobulėti – tuo įsitikinusi LGDĮA valdybos narė, bendrovės „Aviva Lietuva“ generalinė direktorė Asta Grabinskė. Pasak vadovės, šiandien ilgalaikiam taupymui lietuviai skiria vos 24 proc. atliekamų lėšų, o didžiąją dalį santaupų – net 76 proc. – laiko įšaldytas indėliuose ir bankų sąskaitose.

„Danijoje, Švedijoje ar Didžiojoje Britanijoje proporcijos visiškai priešingos: indėliuose laikoma vos 22-27 proc. santaupų, o ilgalaikiam taupymui skiriama 73-78 proc. lėšų“, – priduria A.Grabinskė. Pasak jos, vien valstybė negali užtikrinti gyventojų finansinės gerovės nelaimės atveju ar garantuoti orią pensiją, todėl finansų sektorius, valstybė ir žiniasklaida turi dirbti kartu ir nuosekliai skatinti gyventojus rūpintis savo finansine ateitimi.

Apsidrausdamas žmogus pasirūpina savimi nelaimės, negalios, sunkios ligos ar darbingumo praradimo atveju ir tai mažina socialinę naštą valstybei – jei gyventojai šių išmokų negautų, jų lūkesčiai kryptų į skylėtą valstybės socialinę sistemą. Tai reiškia, kad tvarus gyvybės draudimo rinkos augimas yra labai svarbus mūsų valstybei, kuri ateityje, kaip prognozuoja ekspertai, susidurs su didžiuliais demografiniais iššūkiais.

„Compensa Life Vienna Insurance Group SE“ Lietuvos filialo vadovo Tomo Milašiaus teigimu, ES kontekste tebesivystanti Lietuvos gyvybės draudimo rinka toliau augs: „Šiemet rinkos apimtys turėtų būti panašios kaip pernai, kai gyvybės draudimo rinka augo 10 proc. ir pirmą kartą viršijo prieškrizinį lygį“, – vertino T.Milašius.

Kaip būtinas sąlygas finansinės gerovės Lietuvoje augimui gyvybės draudimo rinkos lyderiai įvardija palankią ekonominę situaciją, subalansuotą reguliavimą bei sisteminį valstybės požiūrį, nuosekliai skatinant gyventojus rūpintis savo finansine ateitimi.

„Tad tikimės darniai dirbti su naująja Vyriausybe siekiant bendro tikslo – kad mūsų šalies ir jos gyventojų gerovė augtų“, – teigė LGDĮA prezidentas A.Bakšinskas.

Artūras Bakšinskas
Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas

TOP naujienos

Gegužės 5-oji – Pasaulinė rankų higienos diena

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) gegužės 5-ąją kviečia paminėti Pasaulinę rankų higienos dieną ir primena, kad geri rankų higienos įgūdžiai sumažina užkrečiamųjų ligų...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro...

Kiek mokėsime už žemę?

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (VMI) informuoja, kad nors žemės mokesčio deklaracijas mokėtojams VMI turi pateikti iki lapkričio 2 d., žemės...

Maistui alergiškais žmonėmis nuo šiol rūpinsis ir restoranai

Žmonių gyvenimo ir maitinimosi įpročiai pamažu kinta: padrąsinti žiniasklaidos, sveikos mitybos guru, draugų ir pažįstamų, jie ima sportuoti, vis drąsiau atsisako riebių, nesveikų patiekalų...

Penktadienį Šaltojo karo muziejus kviečia į atvirų durų renginį

Artėjant Europos dienai, balandžio 24 dieną (penktadienį) 10 val., Šaltojo karo muziejus kviečia gyventojus į nemokamą atvirų durų renginį. „Jau kurį laiką Šaltojo karo muziejaus lankytojus pasitinka atnaujinta unikali raketinės bazės ekspozicija, sutvarkyta muziejaus aplinka...

Ministras Pirmininkas S.Skvernelis: darome tai, ko kiti daryti nesiryžo (video)

Vyriausybė visuomenei pristatė mokesčių, pensijų, švietimo, sveikatos apsaugos reformas, naujas inovacijų skatinimo ir kovos su šešėliu priemones. Premjero Sauliaus Skvernelio teigimu, Vyriausybė imasi problemų, apie kurias šnekėta jau ilgą laiką, tačiau politinės valios jas...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS