18.1 C
Tauragė
2024 / 05 / 13

Vaikų psichiatras Linas Slušnys: „Vasarą ledai neišvengiami, bet vaikų jais „papirkinėti“ nereikėtų“

Ar jau skaitėte?

Kokiam maistui vasarą atsispirti sunkiausia? Žinoma, jog ledams! Ir jei alinant karščiui dažnas suaugęs supranta, jog piktnaudžiauti šiuo desertu vis dėlto nedera, tai vaikams, rodos, negalioja jokios taisyklės. Ar egzistuoja normos, kiek ledų per dieną galima suvalgyti mažiesiems, ir kaip tartis su atžalomis ne tik dėl kiekio, bet ir alternatyvų šiam skanėstui?

- Reklama -

Visame pasaulyje kasmet liepos trečiąjį sekmadienį minima Tarptautinė ledų diena, tačiau vasarą, kai termometrų stulpeliai šokteli aukščiau, tokia diena yra beveik kiekviena – ledų norisi visada. Tiesa, saiko jausmas yra būtinas, ypač, kai ledais mėgaujasi mažieji.

Pirmieji ledai – kuo vėliau tuo geriau?

Pasak vaikų ir paauglių psichiatro Lino Slušnio, vaikams šio deserto, jo įsitikinimu, derėtų paragauti kaip įmanoma vėliau.

Pasak vaikų ir paauglių psichiatro Lino Slušnio, vaikams šio deserto, jo įsitikinimu, derėtų paragauti kaip įmanoma vėliau.

„Galbūt pasirodysiu kiek senamadiškas, tačiau aš už tai, kad visų saldumynų, ar tai būtų šokoladas, ar ledai, vaikai paragautų kiek įmanoma vėlesniame amžiuje. Kita vertus, suprantu, jog gyvename tokiame amžiuje ir tokios pasiūlos gausybėje, jog atsispirti sunku net ir patiems racionaliausiems. Tėvai turėtų atminti, jog sykį vaikas, paragavęs tikrų ledų, kitą kartą jų taip pat norės ir pasiūlyti alternatyvą bus labai sunku – taip jau dirba mūsų, žmonių, smegenys“, – teigia L. Slušnys.

Pradėjus pažintį su ledais, psichiatras pataria atidžiai peržiūrėti sudėtį ir rinktis tokius ledus, kuriuose cukraus ir kitų pridėtinių dalių kiekis būtų kaip įmanoma mažesnis.

- Reklama -

„Išsirinkus geros sudėties ledus, nieko blogo, jei vaikas suvalgys ir porciją, ir dvi. Tiesa, vasaros metu, kai suvaldyti kiekius ne visuomet pavyksta, tėveliai turėtų nepersistengti su kito maisto siūlymu. Jei vaikas jau valgė ledų, ypač pagamintų iš grietinėlės ar pieno, nesistebėkite sumažėjusiu apetitu ir neverskite valgyti rimtesnio maisto per prievartą. Verčiau kompensuokite balansą kitą dieną, bet išvenkite konflikto“, – pataria L. Slušnys.

Pataria tėvams: svarbu neapgaudinėti ir tartis

Anot specialisto, tėvai su vaikais turėtų kompromiso būdu patys aptarti ir nusistatyti, kiek ledų ir kada galima suvalgyti, nes draugiškai įvesta taisyklė padėtų apsisaugoti nuo nereikalingų ginčų. „Vis dėlto, manau, jog ledai neturėtų būti „uždirbami“, t. y. nepatariu ledų siūlyti kaip atlygio už kažkokį darbą, susitvarkymą ar išskirtinį klausymą. Kuo ankščiau su vaikais susitarsite abiem pusėms priimtinas taisykles, tuo lengvesnės bus vasaros dienų situacijos“, – įsitikinęs psichiatras.

Čia pat L. Slušnys priduria, jog tėvai jau ankstyvame amžiuje turėtų gražiai ir įdomiai pasiūlyti įvairių alternatyvų ledams, pavyzdžiui, šaldytų vaisių, namų gamybos ledų, kurie tam tikromis progomis galėtų pakeisti įprastus ledus.

Vasarą ledus perka neskaičiuodami porcijų

Šaldytos uogos alternatyva ledams.

Vieno Lietuvos prekybos tinklo komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė pastebi, jog šiltuoju metų laiku prekyba ledais iš tiesų smarkiai suintensyvėja.

„Vos prasidėjus šiltiems orams, ledų pardavimai akivaizdžiai šokteli, o itin karštomis dienomis pardavimai išauga net 160 proc. Pirkėjai dažnai perka ne po vieną porciją, renkasi iškart kelias opcijas, dažnai pasipildo ir atsargas namų šaldikliuose, kad prireikus atsigaivinti galėtų ir namuose“.

Pasiteiravus, kokie ledai pastaruoju metu yra populiariausi, B. Čaikauskaitė teigia, jog pirkėjų sąmoningumas apie maistą apskritai yra išaugęs, todėl ši tendencija galioja ir ledams.

„Matome, jog tautiečiai skiria kur kas daugiau laiko produktų sudėties analizei. Pastaruosius kelis metus auga susidomėjimas maistiniu požiūriu naudingesniais ledais. Ledų be dirbtinių saldiklių ar pridėtinio cukraus, su natūralia uogiene, papildytų baltymais, nuperkama vis daugiau. Taip pat pirkėjai dažniau renkasi ledus be gyvulinės kilmės pieno ir laktozės. Be to, karštomis dienomis daugiau nuperkama ir vaisinių – sorbeto bei šerbeto – ledų“, – teigia B. Čaikauskaitė.

Berta Čaikauskaitė
Komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Paslaptinga liga: ar galima ligoniams padėti?

Pikta plaučių liga idiopatinė plaučių fibrozė žmogų į kapus gali nuvaryti vos per dvejus trejus metus. Mokslininkams iki šiol paslaptis, iš kur atsiranda ir...

Asmeninis treneris pataria, kaip susikrauti sportinį krepšį: ko prireiks kiekvienoje treniruotėje?

Atšilus orams ir danguje vėl pasirodžius saulei susizgribote, kad paplūdimio sezonui dar nepasiruošta? Užsibrėžėte tikslą, atradote motyvacijos, įsigijote sporto klubo abonementą ir jau ruošiatės...

Kulinarinis 2019-ųjų horoskopas: ką valgyti, kad metai būtų sėkmingi

Vandeniui – egzotiškos jūrų gėrybės, Jaučiui – šviežios daržovės, Šauliui – itališkos virtuvės gardėsiai, Mergelei – lengvas sveikuoliškas užkandis, o Liūtui – gerai keptas...

11 000 darbdavių atskleidė, kokius darbuotojų įgūdžius vertina labiausiai

Visai neseniai didžiausias nepriklausomas universitetų reitingas „QS World University Rankings“ paskelbė tyrimą „Global Skills Gap Report“, kuriame buvo analizuota, kaip universitetų absolventų įgyjamos žinios...

„Sodros” pranešimas išmokų gavėjams

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba („Sodra“) informuoja, kad gyventojai, kurie iki šiol socialinio draudimo išmokas gaudavo į sąskaitas, esančias banke „Snoras“, turėtų nurodyti sąskaitas kitose kredito įstaigose. „Sodra“ užtikrina, kad žmonėms bus išmokėtos visos...

Kuo ypatingas lietuvių stilius ir kas mus dar skiria nuo skandinavų

Kaip lietuviai atrodo pasauliniame mados kontekste – ar pavyktų atpažinti gatve žingsniuojantį lietuvį vien iš jo stiliaus? Nors šiandien apibrėžti lietuviškumą madoje gana sudėtinga, nesame abejingi pasaulinėms mados tendencijoms, drąsiai skolinamės ir įsikvėpiame iš...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS