9.1 C
Tauragė
2024 / 05 / 13

Akys – įvairių ligų pranašės

Ar jau skaitėte?

akysAkių sveikata dažniausiai susirūpiname tik pajutę rimtų ligų simptomus, tad kaip prižiūrėti akis, kad galėtume išvengti akių ligų ir džiaugtumėmės puikiu regėjimu?

- Reklama -

Labiausiai mūsų akims kenkiantys veiksniai, be abejonės – išmanieji įrenginiai, kuriais mes dirbame kasdien. Ilgas žiūrėjimas į kompiuterio monitorių, planšetės ar telefono ekraną – sutrikdo akių drėgmę dėl suretėjusio mirksėjimo, tad jas peršti, akys sausėja, ašaroja.

Akių priežiūros specialistės Lilijos Rudienės teigimu, dėl skaitymo ar rašymo prieblandoje sutrinka regėjimas, tai gali būtų tiek trumpalaikis nuovargis, tiek ilgalaikė pasekmė.

Paraudusios akys gali įspėti, kad akims trūksta drėgmės, paraudimą gali sukelti ir uždegimas ar alergija, kraujagyslės išryškėja esant aukštam kraujo spaudimui.

Sausos akys įspėja apie hormoninius sutrikimus, skydliaukės ligas, tai gali būti ir ilgo darbo kompiuteriu pasekmė.

Ašarojančios akys – dažniausiai sausų akių sindromo priežastis, ašarojimą gali sukelti ir uždegimas, ašarų latakų nepraeinamumas, peršalimo ligos.

- Reklama -

Jausmas, kad akys lyg „smėlio pripiltos“ – rodo akių nuovargį ar infekciją.

Žinoma, akių priežiūros specialistė įspėja, kad tam, jog būtų nustatyta liga, būtina gydytojo konsultacija.

Simptomai, įspėjantys apie ligą

Jei dažnai jaučiate akių nuovargį, vertėtų atkreipti dėmesį, ar nėra papildomų simptomų: paraudimo, akių sausumo, blyksnių, staigaus regėjimo pablogėjimo. Pajutus šiuos simptomus, reikėtų nedelsiant kreiptis į specialistą, mat jie gali pranašauti sunkią ligą.

Dažniausios akių ligos:

Katarakta, kai akies lęšiukas laikui bėgant drumstėja, kai kuriais atvejais genetinis polinkis gali nulemti kataraktą ir jaunesniems žmonėms. Ultravioletiniai spinduliai ir jų poveikis pagreitina kataraktos vystymąsi.

Glaukoma atsiranda padidėjus akių spaudimui, jos negydant, liga gali sukelti negrįžtamą aklumą. Glaukomos vystymuisi įtaką turi paveldimumas, cukrinis diabetas, trumparegystė, traumos, todėl labai svarbu laiku nustatyti šią ligą ir pradėti ją gydyti.

Sausų akių sindromas, atsiranda dėl ašarų sutrikimo, žmonėms, kurie daug dirba kompiuteriais, daug lemia aplinka – karštas oras, dulkės. Pacientai skundžiasi nuolatiniu akių sudirgimu, perštėjimu, deginimu, sausumo jausmu. Sunkiais atvejais šie simptomai vargina nuolat, lengvesniais – gali pasireikšti atsibudus ryte ar po įtempto darbo ypač sausoje aplinkoje.

Konjunktyvitas – bakterijų sukeltas junginės uždegimas, kuriam būdingas junginės kraujagyslių išsiplėtimas. Pacientai skundžiasi ašarojimu, svetimkūnio jutimu, deginimu, akių paraudimu.

Mirksėjimas – ne vienintelė profilaktika

Kad akys nevargtų, būtina pasirūpinti geru apšvietimu bei taisyklinga laikysena, daryti pertraukas, mirksėti.

„Svarbiausi akių priežiūros principai: daryti pertraukas dirbant kompiuteriu, drėkinti akis lašais, įsigyti akinius su apsauga, kurie mažina akių nuovargį ir saugoti akis nuo UV spindulių, tačiau vertėtų ir kartą per metus profilaktiškai pasitikrinti akis, juk dažniausiai per itin aktyvų gyvenimo būdą, nespėjame tinkamai pasirūpinti savo akimis ir galime nepastebėti pavojingų ligos simptomų“, – patarė L. Rudienė.

Kadangi akims kenksmingi ir ultravioletiniai spinduliai, rekomenduojami akiniai nuo saulės su 100 proc. apsauga nuo ultravioletinių spindulių, juk akis būtina saugoti ir žiemą. Pašnekovė pabrėžia, kad dažnai besinaudojantiems išmaniosiomis technologijomis akis padėtų apsaugoti akiniai su apsauga nuo žalingos mėlynos šviesos, kurią skleidžia šiuolaikiniai telefonai.

Pašnekovės teigimu, labai svarbu stebėti ir vaikučių akių sveikatos būklę, juk mažieji pastaruoju metu išmaniaisiais įrenginiais naudojasi taip pat dažnai kaip ir jų tėvai, tad vaikų akių profilaktinę apžiūrą rekomenduojama atlikti kartą ar du kartus per metus. Regėjimo patikrinimo metu dažniausiai plečiami vyzdžiai, įvertinamas akių dugnas, jei reikia, parenkama akių korekcija.

TOP naujienos

Avižų košė ar sumuštinis? 

Daugelis mitybos specialistų vieningai sutaria, kad pusryčiai turėtų sudaryti dienos energijos pagrindą. Tačiau pastartuoju metu pusryčių įpročiai keičiasi: anksčiau jie buvo neįsivaizduojami be sumuštinių,...

Kalėdinių dovanų įpročiai: lietuviai labiau panašūs į latvius

Nors gyvename šalia, visgi lietuvių ir jų kaimynų kalėdinių dovanų įpročiai skiriasi. Lietuviai ir latviai per Kalėdas yra linkę dovanoti su aktyviomis pramogomis susijusias...

Pasižvalgykime po kavos lentynas: ką kiekvienam vertėtų žinoti apie šį produktą?

Daugelis iš mūsų sunkiai įsivaizduotų kasdienybę be kavos – su jos puodeliu pradedame kone kiekvieną rytą, be jos neapsieina ir susitikimai su draugais ar...

Naujas kempingas pasirengęs priimti svečius – beliko sulaukti koncesininko

Palangoje, Nemirsetoje, baigtas statyti modernus kempingas laukia koncesininko. Konkursas koncesininkui jau paskelbtas, vokus su pasiūlymais planuojama atplėšti lapkričio mėnesį. Puiki vieta Apsistoti naujajame kempinge galės atvykusieji...

Ar restoranai klientams gali būti skaidrūs?

Per pastaruosius 50 metų atsiradę nauji maisto gavybos būdai, cheminiai priedai skirti ne pagerinti maisto kokybę, o padaryti jį pigesnį, greitesnį, ilgiau galiojantį. Jei maisto pramonės produktams parduotuvėse galioja elementarūs reikalavimai (deklaruoti produkto sudėtį,...

Cepelinams atitikmens nėra

Yra manančių, kad lietuviški didžkukuliai nėra tas patiekalas, kuriuo galime didžiuotis. Visgi dažnas lietuvis bent kartą metuose pasiduoda mažai nuodėmei suvalgydamas porciją cepelinų viešint savaitgalį pas mamą ar vartant meniu lietuviškos virtuvės restorane. Tuo...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS