6.5 C
Tauragė
2024 / 04 / 28

Internete pasirodė dešimt animuotų lietuvių liaudies dainelių vaikams

Ar jau skaitėte?

daineles„Du gaideliai”, „Plaukė žąselė”, „Tindi rindi riuška” ir kitos žinomos lietuvių liaudies dainelės, rodos, neatsiejamos nuo kiekvieno lietuvio prigimties. Nuo šiandien dešimt bene gražiausių lietuvių liaudies dainų tampa visiems pasiekiamos internetu – mažyliai kartu su suaugusiaisiais galės mėgautis lietuvių dailininkų ir animatorių sukurtais filmukais, įgarsintais grupės „Skylė” narių.

- Reklama -

„Užaugome su mūsų mamų ir močiučių dainuotomis liaudies dainelėmis. Gaila, kad jas beveik pamiršome, o mūsų vaikai vis dažniau kartoja angliškas ar kitas dainas, nugirstas per televiziją ar internetą. Mūsų tikslas – priminti smagias lietuviškas daineles, atgaivinti šį vertingą kultūros paveldą ir pristatyti jį šiuolaikinėmis priemonėmis visoms lietuvių šeimoms, kad ir kur pasaulyje jos begyventų, – sako viena projekto iniciatorių Evelina Žičkienė.

Šio sumanymo autorės – Evelina ir Aušra Žičkienės, trimetės mergytės mama ir močiutė – ėmėsi jį įgyvendinti, kai pamatė, kad beveik nėra lietuviškų kokybiškų ir patrauklių animuotų dainelių mažyliams, kurias galima būtų žiūrėti, pavyzdžiui, per „YouTube”, ir mokytis naudingų dalykų. Pasak jų, angliškų, vokiškų, rusiškų tokių kūrinių – apstu, jie labai patrauklūs, vaikai juos mielai dainuoja, pagal juos šoka ir jų mokosi.

Projektą įgyvendinti ėmėsi Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. Į rinkinį „Tilidūda” įtraukta dešimt dainelių: „Du gaideliai”, „Plaukė žąselė”, „Tindi rindi riuška”, „O tai arklys”, „Tili tili dūda”, „Žvirbli žvirbli”, „Šarkele varnele”, „Vai, ir atbėgo baikštusis elnias”, „Aš turėjau gaidį” ir „Iškėlė žvirblelis didelę puotą”. Animuotos dainelės skirtos ikimokyklinio amžiaus vaikams, tačiau jos bus įdomios ir pradinukams.

„Daineles atrinkome taip, kad jos būtų žinomos daugumai lietuvių – kad ir tėvai bei seneliai noriai įsitrauktų ir dainuotų drauge su mažyliais, – teigia projekto vadovė Aušra Žičkienė, minėto instituto mokslo darbuotoja. – Suaugusieji galės padėti vaikams mokytis gyvūnėlių pavadinimų, skaičiuoti, paaiškinti apie gražaus, tinkamo elgesio normas ir pažinti mus supantį pasaulį apskritai. Juk būtent liaudies dainose slypi neįkainojama išmintis, kurią taip paprastai galima perteikti vaikams.” Pasak jos, norėtųsi, kad į viešumą būtų išleista ir daugiau tokių animuotų lietuviškų dainelių – galbūt šis projektas taps paskata ir kitiems kūrybingiems žmonėms imtis panašių iniciatyvų.

Kuriant animaciją ir aranžuotes buvo konsultuojamasi su įvairių sričių specialistais, siekiant, kad visas filmukų rinkinys būtų kokybiškas ir pritaikytas atitinkamo amžiaus vaikams – t. y. dainelės būtų nuosaikaus tempo, vaizdas neperkrautas detalių, kad vaikai spėtų dainuoti kartu ir kai ką įsiminti.

- Reklama -

Dainų aranžuotes kūrė grupės „Skylė” lyderis Rokas Radzevičius, o įrašė jas pasitelkęs savo šeimos narius – žmoną atlikėją Aistę Smilgevičiūtę bei trimetį sūnų Eivyduką. „Įrašinėti ir perteikinėti vaikiškų dainelių personažus buvo labai smagu – ypač visai mūsų šeimai patiko įgarsinti naminių gyvūnų garsus dainoje „Aš turėjau gaidį”. Kriuksėjome, žvengėme ir mekenome, – linksmomis akimirkomis dalijasi Rokas Radzevičius. – Instrumentus aranžuodamas rinkausi tokius, kurių skambesys būtų mielas vaiko ausiai – skaidrių, šiltų, tyrų spalvų. Apmąstytas buvo ir kiekvienos dainelės tempas, kad tiktų mažiesiems.”

Filmukų scenarijų, personažus ir animaciją kūrė skaitmeninės grafikos technologijų ir produktų kūrimo kompanija UAB „Indeform” – projekto vadovas Algirdas Noreika, grafikos dizainerės Eglė Čečenikovaitė, Agnė Berlinskaitė ir animatorius Laurynas Bačys. „Kūrybos metu įdėta daug darbo ir širdies – apgalvotas kiekvienas scenarijaus kadras, personažas, stilistika, stengtasi vaikams perteikti gerą, šiltą, spalvingą nuotaiką, supažindinti vaikus su tautine – grynai lietuviška – simbolika”, – pažymi A. Noreika.

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. Visas kūrybos procesas truko metus.

„Tilidūda” animuotos dainelės vaikams bus pasiekiamos visiems nemokamai internetu per „YouTube”, jų bus galima pasiklausyti ir per „Spotify”, „iTunes”, „Pakartot.lt”.

Nuoroda į daineles: 

TOP naujienos

Pakeista „prabangaus“ nekilnojamojo turto mokesčio deklaravimo tvarka

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad atsižvelgus į Konstitucinio Teismo nutarimą* VMI pakeitė nekilnojamojo turto mokesčio (toliau...

Pyragų diena pagal L. Rimgailę – 6 patarimai ir 3 netikėti tobulo pyrago receptai

Lapkričio 6-ąją Lietuvoje jau tampa tradicija minėti Pyragų dieną, tačiau kasmet daugelis susiduria su ta pačia dilema – kokį naują receptą išbandyti? Juolab, kad...

Antanas Guoga: kaip pradėti kurti „tech“ karjerą?

Darbo rinkos prognozės, vertinant 10–15 metų į priekį, didžiuliu greičiu ir toliau įtvirtina vieną svarbią kryptį – technologijas. Jos taps pagrindu tiek daugelyje verslo...

Prezidentė apdovanojo išradingai Vasario 16-ąją švenčiančius vaikus

Pirmadienis, vasario 15 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi Vilniaus lopšelio-darželio „Pasakaitė" rengiamoje Vasario 16-osios šventėje ir apdovanojo išradingai valstybės atkūrimo dieną...

Kretingoje – pirmoji bendra geležinkelių ir autobusų stotis

Kretingos geležinkelio stotis greitai taps pirmąja stotimi Lietuvoje, kurioje bus aptarnaujami geležinkelių ir autobusų transporto keleiviai. Vasario 13 dieną akcinė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ ir uždaroji akcinė bendrovė „Kretingos autobusų parkas“ pasirašė negyvenamųjų patalpų...

Net ir padidėjus socialinio būsto nuomininko pajamoms, išlieka galimybė likti gyventi būste

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atkreipia dėmesį, kad net ir padidėjus socialinį būstą nuomojančios šeimos ar asmens pajamoms, išlieka galimybė likti gyventi tame pačiame būste. „Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme numatyta, jog socialinio būsto...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS