Kaip įsirengti alpinariumą?

0
27

alpinariumaiAlpinariumai – tai kalnų gamtos kampeliai, sukurti sode pasitelkiant akmenis ir aukštikalnių augalus. Jo ištakos aukštai kalnuose, kur tarpekliuose auga augalai, žavintys formų ir spalvų įvairove. Svarbiausias tokių kampelių akcentas – akmenys, o augalai juos tik papildo ir įrėmina. Tokias grožybes mėgdžiojant gamtą žmogus ėmė kurti savo aplinkoje, atsisakydamas didelių augalų ir atrasdamas uolų bei akmenų grožį.

Aplinkos dizainerių teigimu, alpinariumai – tai ne tik mažučiai kalnelis, o individualus ir nepakartojamas mikropasaulis. Be to, tai toli gražu ne akmenų krūva, o sudėtinga konstrukcija, kurios sėkmė priklauso nuo tam tikrų taisyklių, kurių reikią laikytis ją statant.

Svarbu itin dėmesingai suplanuoti, kaip bus išdėstytas alpinariumas ant plokščio sklypo. Labai svarbu, kad alpinariumas nuosekliai ir natūraliai pereitų į jį supantį landšaftą. Kalnelis atrodys patraukliau, jei jis bus natūraliai papildytas šalia esančiu gėlynu. Tai puikus pasirinkimas norint susieti jį su kitais sodo elementais į vieningą kompoziciją. Jei norisi kompozicijai suteikti daugiau gyvumo ir dinamiškumo nuostabiai atrodo maži tvenkinėliai ar fontanai, o dideli alpinariumai gali turėti ir krioklį.
Kurti alpinariumą reikia pradėti nuo sklypo matavimo. Pasirinktoje vietoje iškasama duobė, kuri užpildoma skalda, kuri veikia kaip drenažas. Šiam įrenginiui puikiai tinka netgi statybinės šiukšlės. Drenažas daromas tam, kad akmenys nenusmegtų į žemę. Tam naudojamos ir atraminės konstrukcijos.

Geriausias alpinariumo šlaito nuolydis yra 10 laipsnių, jis turėtų būtų užuovėjoje nuo šiaurės vėjų. Šalia jo gali augti ir dideli medžiai, bet alpinariumai negali būti uždengti jų šakomis. Labai gražiai atrodo šalia esantys nedideli tvenkiniai su žuvimis, lelijomis ar upeliais, taip pat čiurlenantis vanduo: fontanai ar kriokliai. Jie ne tik atlieka estetinę funkciją, bet ir drėkiną žemę. Šio aplinkos akcento dirva turėtų būti lengva ir pralaidi.

Norint sutaupyti pinigų rengiantis alpinariumą, akenis galima susirinkti patiems. Pagrindui tinka nuo 10 kg iki 2 tonų dydžio rieduliai. Jie neturėtų būti vienodo dydžio ir formų. Ypač gražiai atrodo nuskelti. Akmenis reikia nešti atsargiai, saugant savo sveikatą, nes dydis gali būti ir apgaulingas. Geriausia tempti juos sudėjus į maišą ar padėjus ant lentos.

Alpinariumą apsodinti galima įvairiausiais augalais. Juos renkantis reikia išsiaiškinti kada jie žydi, kokios spalvos būna žiedai. Augalus galima tarpusavyje derinti pagal spalvas, žydėjimo laiką, aukštį. Taip bus sukuriamas vientisas gėlių kilimas. Puikiai tinka karpatinis katilėlis, darželinė aubretė, lieknoji plukė, gvazdikas, kietis, melsvė, nykštukinis vilkdalgis, didžiažiedė juodgalvė, levanda, eraičinas, paprastoji šilagėlė, katžolė, viržiai ir daugybė kitų augalų.

Įrengti alpinariumai turi atrodyti kuo natūraliau ir būti kuo panašesni į gamtoje esančius panašius kalnelius iš akmenų. Jų būna ovalo arba stačiakampio formos. Akmenys atlieka ne tik dekoratyvinę funkciją bet ir suteikia užuovėją, vėsą, drėgmę augalams. Tvirtai įrengti, tinkamais, gražiais augalais apsodinti ir gerai prižiūrimi alpinariumai tampa vieni didžiausių sodo džiaugsmų. Be abejo, siekiant, kad jie atrodytų lyg natūraliai susiformavęs reikia pasitelkti išmonę, fantaziją ir pasiklausyti keleto profesionalų patarimų.