13.2 C
Tauragė
2024 / 05 / 13

Raugintos daržovės šaltuoju sezonu – nepamainomas vitaminų šaltinis

Ar jau skaitėte?

Atėjus šaltajam metų laikui susimąstome, kaip maitintis, kad organizmas būtų atsparesnis šalčiui ir puolantiems virusams. Kievienas žinome, kaip svarbu rinktis vertingą maistą, kuris neapsunkintų ir turėtų pakankamai naudingų medžiagų, pavyzdžiui raugintos daržovės. Ekspertai pastebi, kad raugintos daržovės nebėra tik tradicinių lietuviškų valgių pasididžiavimas – lietuviams žiemą jos tampa nepamainomu vitaminų ir antioksidantų šaltiniu.

- Reklama -

Apsauga nuo žiemiškų ligų

Raugintos daržovės – tarsi šaltojo sezono supermaistas, kuriame yra viskas, ko reikia norint apsaugoti organizmą nuo žiemos negandų. Mitybos poveikio sveikatai tyrėjos Aidos Matulevičiūtės teigimu, atvėsus orams ir sumažėjus mūsų fiziniui aktyvumui, į kasdienį meniu reikėtų įtraukti kuo daugiau raugintų daržovių dėl jų maistinių savybių ir organizmui teikiamų naudų.

„Raugintos daržovės pasižymi vitaminų, antioksidantų, skaidulų, vandens, o svarbiausia – prebiotikų ir probiotikų gausa, kurie padeda virškinimo sistemai įsisavinti maistines medžiagas, skatina gerųjų bakterijų gamybą ir kartu užtikrina, kad organizmas bus stiprus ir kovos su ligomis. Tai natūralus naudingų medžiagų ir vitaminų šaltinis, kurių mums taip trūksta žiemą“, – pasakoja mitybos poveikio sveikatai tyrėja A. Matulevičiūtė.

Pirkėjų siekį aprūpinti organizmą naudingosiomis medžiagomis šaltuoju laiku pastebi ir prekybininkai. Pasak parduotuvių tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės Bertos Čaikauskaitės, atėjus žiemai, raugintos produkcijos pardavimai ženkliai išauga.

„Šaltuoju metų laiku pirkėjai noriai renkasi mažai kaloringas ir vitaminų prisotintas raugintas daržoves, kurias valgo vienas arba gardina kitus patiekalus. Pastebime, kad populiariausi pirkėjų pasirinkimai išlieka tradiciški – rauginti kopūstai ir šviežiai paraugti agurkai. Tačiau matydami raugintų daržovių poreikį, stengiamės pateikti kuo platesnį asortimentą, nuo troškintų kopūstų iki egzotiškesnių skonių, kaip korijietiškai paruoštų morkų ar raugintų kopūstų su spanguolėmis“, – teigia B. Čaikauskaitė.

- Reklama -

Raugintos daržovės – ne tik garnyrui

Nežinantiems, kaip įtraukti raugintas daržoves į savo racioną, maisto poveikio sveikatai tyrėja siūlo atsižvelgti į šiuos dalykus.

„Pagalvokite, kokias daržoves labiausiai mėgstate, su kokiais kitais maisto produktais jas galėtumėte valgyti ir kaip organizmas priima raugintas daržoves. Įvertinę šiuos aspektus, raugintas daržoves į kasdienį mitybos racioną įtraukite palaipsniui. Galite pradėti nuo paprastų, lietuviškoje virtuvėje dažnai sutinkamų produktų, tokių kaip raugintas burokėlis ar agurkas“,- pataria A. Matulevičiūtė.

Specialistė priduria, kad vartojant raugintas daržoves reikia nepamiršti, kad svarbiausia – maisto įvairovė: „Rekomenduoju raugintų daržovių savo namuose turėti ne vieną skirtingą stiklainį ir jas derinti su įvairiais patiekalais. Raugintos daržovės gali būti patiekiamos tiek kaip garnyras, tiek kaip pagrindinis patiekalas. Mėgindami daržoves integruoti į kasdienius patiekalus pasitelkite fantaziją, improvizuokite. Taip organizmas įsisavins visą puokštę skirtingų vitaminų ir maistinių medžiagų.“

Nuo virusų ginasi sultimis

Būdų, kaip įtraukti raugintas daržoves į savo valgiaraštį yra ne vienas. Pasak B. Čaikauskaitės, sumanumo virtuvėje nestokojantys lietuviai itin pamėgo raugintų daržovių sultis, kurias derina tiek su skirtingais valgiais, tiek vartoja kaip vaistą nuo virusų.

„Pastebime, kad žiemą išauga ne tik raugintų daržovių, bet ir jų sulčių paklausa. Pirkėjai sulčių pagrindu gamina sriubas, jomis gardina salotas ar geria vienas, taip bandydami apsisaugoti nuo peršalimo ligų. Tad raugintų kopūstų sultys atsiduria dažno pirkėjo krepšelyje,“ – teigia B. Čaikauskaitė.


Sveikata.lt

TOP naujienos

Lietuviai ne tik augina, bet ir gamina: ko nuperkama daugiausiai?

Lietuvoje užaugintos daržovės, vaisiai ir uogos itin paklausūs tarp pirkėjų, tačiau tai anaiptol ne vienintelė lietuviška produkcija, kurią renkasi pirkėjai parduotuvėse, kur yra itin...

Darbas ar emigracija – ne kliūtis studijoms Lietuvoje

Dar visiškai neseniai pasaulyje pasklidusi mokymosi visą gyvenimą idėja, šiuo metu jau yra tapusi realia būtinybe - šiandien privalo mokytis kiekvienas, siekiantis išlikti perspektyvus...

Nutraukiamas vilkų medžioklės sezonas

Aplinkos ministro įsakymu nutraukiamas 2019-2020 m. vilkų medžioklės sezonas, išnaudojus jų sumedžiojimo limitą, ir nuo rytojaus, sausio 17 d., šiuos žvėris draudžiama medžioti. Vilkų medžiojimo...

Motinystė neturi būti traktuojama kaip draudiminis įvykis

„Kodėl nutylima, kad Lietuvoje galiojanti ir valdančiųjų taip liaupsinama neva dosni ir į šeimą orientuota išmokų tėvams, auginantiems vaikus iki 1–2 metų, sistema, varžo...

Sumažėjo bedarbių skaičius

Tauragės teritorinės darbo biržos skyriuose spalio 1 d. buvo registruota 8011 bedarbių, jie sudarė 12,4 proc. apskrities darbingo amžiaus gyventojų ir tai yra 0,5 proc. punktais mažiau nei praėjusio  mėnesio pradžioje. Palyginus su 2012...
lietus-vejas

Prastėjantys orai turi ir privalumų

Rugpjūčio antroje pusėje Lietuvoje subjurę orai turėjo ir teigiamą poveikį - elektros energijos iš vėjo gamyba stipriai išaugo. Per praėjusią savaitę, rugpjūčio 18-24 d., Lietuvoje prie perdavimo tinklų prijungtos vėjo jėgainės pagamino 13,1 GWh...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS